Prohlášení skupiny NE ruské ropě ke shromáždění před Ministerstvem průmyslu a obchodu

                                                                                            Praha, 10. září 2023

Prohlášení skupiny NE ruské ropě

Happeningem “Ruská ropa, Ukrajinská krev” upozorňujeme Ministerstvo průmyslu a celou vládu ČR na problém s nadměrnými dovozy ruské ropy. Níže vysvětlujeme, že zbytečně vysokými dovozy ruské ropy financujeme ruskou krvavou válku. 

Je nutné, abychom mysleli na naši bezpečnost a solidaritu s napadenou Ukrajinou i v případě dovozů ropy. Velmi si vážíme vládních kroků ohledně úplné náhrady ruského plynu. Vítáme také kroky k nahrazení ruské ropy, ale rok 2025 (kdy se tak má stát) je ještě daleko. Ruská válka proti Ukrajině se rozhoduje právě v těchto měsících a silně ovlivní také naši budoucnost a bezpečnost. Spěchat bychom měli zvláště kvůli nejistotě ohledně prezidentských voleb v USA v příštím roce.

Za rok 2023 jsme dovezli ruskou ropu za 25 miliard korun, z toho skoro 7 miliard korun bylo úplně zbytečných čistých plateb do ruského rozpočtu. Jen za červenec to bylo 1 558 782 192 Kč – částka, kterou zobrazujeme při naší akci (postup výpočtu popsán zde). Počítadlo těchto zbytečných nákupů budeme nadále zveřejňovat každý měsíc. Jsou to obrovské peníze, za které Rusko jeden rok může platit například třetinu soukromé armády typu Wagner. 

Nepožadujeme žádné zázraky, chceme alespoň, aby vláda rychle začala motivovat Orlen Unipetrol ke snížení dodávek ruské ropy na limity kontraktu, který činí 2,9 milionů tun ročně. Naše analýzy ukazují, že není žádná technická překážka takto ropu redukovat. V Polsku a Německu již od ledna přes problémy dokonce snížili dovozy ruské ropy na nulu. Rychlejší postup je tedy možný a vyzkoušený. A zdaleka nejde jen o naše platby – měly bychom inspirovat ostatní evropské státy, které také stále ještě ve velkém odebírají suroviny z Ruska: Polsko odebírá ruské LPG, Rakousko ruský plyn, některé západní státy dovážejí ruské LNG. 

Nesmíme podlehnout uspokojení, že už jsme udělali dost. Válka proti Ukrajině stále trvá, takže ve vlastním zájmu musíme udělat více. 

Za skupinu NE ruské ropě zdraví

Michal MajznerZpůsob výpočtu počítadla zbytečně zakoupené ropy jsme vysvětlili na našich stránkách, kde naleznete i další analýzy: https://neruskerope.cz/vypocet-zbytecne-nakoupene-ropy-za-cervenec-2023-a-za-cely-tento-rok/