V poslední části budeme zveřejňovat kratší odpovědi na některé doplňující otázky.
Kolik by to stálo, kdyby Česká republika v tomto roce dokázala nahradit polovinu ruské ropy?
Po červencovém (v roce 2022) povolení máme v ropovodu TAL kapacitu na odříznutí přibližně poloviny nynějších dodávek ruské ropy (viz první část naší rešerše). V roce 2022 jsme spotřebovali zhruba 4 miliony tun ruské ropy a pokud bychom to letos dokázali zredukovat na polovinu (což zatím vypadá jen jako teorie, kroky k tomu nevidíme), tak by Orlen Unipetrol za ty dva miliony tun ropy musel zaplatit určitě více peněz. Jako hlavní náhrada se nabízí saudská ropa Arabian light (viz příslušná část rešerše). Ta stojí na trzích dle serveru oilprice okolo 77 usd/barel, s dopravou počítejme 82 dolarů za barel. Ruská ropa Urals stojí teď 45 dolarů za barel, takže rozdíl může být až 44 usd/barel.
Kdyby se nám tedy najednou podařilo snížit už tento rok podíl ruské ropy na polovinu, tak to dělá přibližně 14,5 miliard korun navíc, které by mohl částečně český stát odpustit Unipetrolu na windfall tax například – aby ho motivoval nenakupovat ruskou ropu. Může vydat například nařízení v tomto směru, jak se má podíl ruské ropy snižovat – jde o strategickou oblast. Finanční stránka je druhá věc. Dnes k nám přicházejí zisky z ruské ropy díky výjimce, kterou nám ale ostatní země EU potvrdili pro účel technologické změny. Pokud již můžeme část ruské ropy nahradit, měli bychom to udělat nejen z hlediska strategického a morálního (další pomoc napadené Ukrajině), ale i z hlediska solidarity v rámci EU – a možná existují způsoby, jak na to získat další podporu ze společných fondů.
Jak jsou na tom s omezováním ropy ostatní země EU?
Velmi přehledně se dovozu ruské ropy věnuje výzkum think-tanku Bruegel v části russian-oil tracker. Věnuje se tam i dovozu přes Družbu.
V prvním grafu vidíme dovoz do České republiky, jak v posledních měsících stoupá – i přes zimní sezónu.
Další země jsou vidět na jiné kombinaci zemí v grafu na stejné stránce od Bruegel. Je zde možné si zvolit jakoukoliv kombinaci. Německo skončilo s ruskou ropou v lednu, Polsko o něco později (to graf ještě nezachycuje) a dokonce i Maďarsko zde má klesající trend (možná kvůli vyšší 95% windfall tax dani na slevu ruské ropy?):
Jak napsalo Politico v prosinci 2022, ruský import ropy do EU zasáhlo embargo (na dovoz po moři + dobrovolné ukončení Německem, Polskem na severní části ropovodu Družba) asi z 90%:
Brussels has said that around 90 percent of Russian oil imports to the EU will be covered by the ban by the end of this year. Crude oil, or petroleum, is oil in its original state — before it’s been converted, or refined, into the products most people encounter in their day-to-day lives, like gasoline.
Already this year, Russian exports to the EU have fallen dramatically, reducing by 1.5 million barrels per day, to a total of 3.95 million barrels per day by October, according to the IEA. Most of that European supply has been rerouted to China and India.
Stejný zdroj popisuje země, které mají výjimky – země na jižní části Družby (Maďarsko, Slovensko, Česká republika). Bulharsko má výjimku také – z dopravy ropy z Ruska po moři.
Finally, the EU seaborne crude ban does not apply to oil that comes into Europe from Russia via pipelines. That means that Hungary, the Czech Republic and Slovakia will continue to receive Russian oil through the Druzhba pipeline.
Germany and Poland also receive supplies by pipeline but have unilaterally pledged to stop these imports by the end of this year. Due to its particular reliance, Bulgaria also has a special temporary exemption from the Russian seaborne oil ban until the end of 2024.
Polsko plánovalo do konce roku 2022 přestat odebírat ropu z Ruska, vázal ho ale poslední kontrakt, ten byl přerušen dle článku z února 2023 „Rusko přestalo dodávat Družbou ropu do Polska, do Česka proudí dál“:
„Rusko zastavilo dodávky ropy do Polska, na což jsme plně připraveni. Z Ruska jsme dostávali pouze deset procent surové ropy a tu nahradíme z jiných zdrojů,“ upozornil Obajtek. Podle něj rafinerie jeho společnosti mají zajištěný přísun suroviny po moři, a konec dodávek Družbou tak zákazníci při nákupech paliv nepocítí.
Německo ukončilo dovoz ruské ropy na začátku roku 2023:
Germany stopped all imports of crude oil from Russia at the turn of the year. The background is the Russian war of aggression against Ukraine. An EU embargo against Russian crude oil, which comes by tanker, has been in effect since December 5th. Now follows a German import stop for oil from the Druzhba pipeline. The East German refineries in Schwedt in Brandenburg and Leuna in Saxony-Anhalt therefore have to change their sources of supply. The Eastern Commissioner Carsten Schneider also sees the change as an opportunity.
Aktuality: nakonec jsme vydali Analýzu 9: Jak nahrazují ruskou ropu v Polsku a Německu. A čím se dá nahradit Urals?.
Pokud máte jiný dotaz k tématu, napište nám na sociálních sítích (odkazy na hlavní stránce) a rádi Vám odpovíme, zpracujeme další případné odpovědi zde na stránce.
Přehled všech částí rešerše naleznete zde.