V další části rešerše se zaměříme na otázku, zda lze vůbec ještě před velkou změnou technologií v rafinérii Litvínov snížit podíl ruské ropy Urals díky míchání s podobnými druhy.
Jedna z nejdůležitějších citací je od ředitele Orlen Unipetrol v rozhovoru pro Hospodářské noviny:
HN: Jak se Unipetrol připravuje na to, že ruská ropa nebude? Hlavně vaše největší rafinerie v Litvínově je na ní závislá. Jak zajistíte dodávky?
Za poslední čtyři roky jsme zpracovali v našich rafineriích okolo 20 druhů ropy, abychom zjistili, jaký mix můžeme využívat – z Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Saúdské Arábie, z Afriky, USA a Norska. Pro Litvínov využíváme mix ruské a kazašské ropy. Jsme technologicky připraveni ruskou ropu nahradit, například typem Arabian light ze Saúdské Arábie.
HN: Jaké množství ruské ropy využívá přímo Litvínov?
Tam to je kolem 75 procent. Poměr za celý Orlen Unipetrol je už pod 50 procenty. Rafinerie v Kralupech nad Vltavou využívá úplně neruskou ropu. Hlavně americkou lehkou WTI a ropu z Ázerbájdžánu.
HN: Kudy další saúdskou ropu do Česka dostanete?
Objem by byl zaručený smlouvou PKN Orlen se Saudi Aramco (PKN Orlen už ropu odebírá. Do budoucna se objem zvýší na 20 milionů tun ročně, což souvisí i se vstupem Saudi Aramco do rafinerie v Gdaňsku – pozn. red.). Pokud jde o dopravu, v tuto chvíli je jedinou možností, jak ji sem dostat, ropovod TAL z italského Terstu.
Pokračujeme citací z rozhovoru s ředitelem MERO v DeníkuN:
Větší a důležitější rafinerie v Litvínově navíc většinově zpracovává ruskou ropu, která do Česka plyne ropovodem Družba a je levnější. Do Česka by měla proudit i po 5. prosinci, kdy začne platit embargo EU na dodávky z Ruska. Zbylá ropa jde ropovodem TAL, který začíná v italském přístavu Terst. Tankery ji tam dodávají z Kazachstánu a Ázerbájdžánu. V budoucnu Orlen Unipetrol počítá s výraznějším podílem ropy ze Saúdské Arábie.
Další zmínku k tématu nalezneme v článku HN o hospodářských výsledcích Unipetrolu:
Odchod od ruských rop znamená významně změnit technologii, protože ruská ropa má velký obsah síry. Možností je také hledat typy rop podobné té ruské, abyste nemusel rafinerie nijak zásadně přestavovat.
Tohle je věc, která se momentálně řeší u nás, na Slovensku i v Maďarsku. I vlastníci rafinerie v Litvínově hledají vhodné druhy rop. Zřejmé je, že nepůjde o jeden typ, ale nějaký mix, který by se složením nejvíce blížil komoditě z Ruska, aby se technologie v rafineriích nemusely měnit.
Jak je vidět, možnosti přimíchání většího podílu neruské ropy existují. V další části rešerše se dostaneme k přehledu, kolik ropy odebíráme a k tomu, že se podíl ruské ropy v průběhu roky 2022 dokonce navýšil. Díky souvislostem a datům ze STAZO si položíme otázku, zda Česká republika opravdu dělá maximum, aby podíl ruské ropy snižovala..
Všechny části naleznete v přehledu rešerší.