Pozvánka na shromáždění "Omezovat dovoz ruské ropy? Můžeme a musíme" 10. září v 18:00

Pozvánka na akci „Omezovat dovoz ruské ropy? Můžeme a musíme!“

Zveme Vás na shromáždění, na které pozveme také zástupce Ministerstva průmyslu a některé osobnosti, které podporují Ukrajinu v obraně před zločinnou ruskou agresí.

AKTUALIZACE: chystáme i happening v rámci shromáždění a zveřejňujeme přehled zbytečně zakoupené ropy za červenec. Čísla jsou opět nesmyslně vysoká. Po happeningu zveřejníme prohlášení.

HLAVNÍ BODY SHROMÁŽDĚNÍ:

  • Symbolicky předáme naši internetovou petici, která překonala 1000 podpisů. V komentářích v petici naleznete velmi trefně popsány důvody mnoha lidí, proč petici podepsali.
  • Velmi dobře víme o plánech ukončit dovoz ruské ropy na začátku roku 2025. Co nám ale uniká, je smysl zvýšených dodávek ruské ropy v tomto roce. Domníváme se, že se jedná se o úspory (ruská ropa je levnější) na nesprávném místě. Více popisujeme v události a v analýzách, rešerších zde.
  • Na shromáždění zveme signatáře naší petice, očekáváme také krátké projevy několika osobností.
  • Zveřejníme také veliké počítadlo podle nás zbytečných plateb za ropu do ruského válečného rozpočtu. Za červen to například bylo 1 025 694 000 Kč. Více jsme o tom psali zde.

DŮVOD SHROMÁŽDĚNÍ

Často říkáme, že v Evropě jsme měli v roce 2014 dělat více v reakci na ruskou agresi. Minulost nezměníme, ale ještě důležitější, než pohled zpět je nutnost zabrat teď naplno. V sázce je i naše bezpečnost, protože nikdo například neví, v jaké kondici budou Spojené státy po volbách v roce 2024.
Již dlouhé měsíce upozorňujeme na to, že dovážíme mnohem více ruské ropy, než bychom museli. Každý měsíc je to minimálně 1 miliarda korun čistého příjmu do ruského státního rozpočtu. Skutečný příjem je dvojnásobný či trojnásobný. Mluvíme jen o zisku pro putinův režim, který bychom mohli okamžitě odbourat nákupem jiné ropy – s přihlédnutím ke všem technickým či jiným omezením (viz zmíněné analýzy na tomto našem webu).

Když tuto ropu nenakoupíme, ruský rozpočet bude mít méně peněz na válku – protože alternativní příjemci ropy, jako Indie jsou daleko, jsou nejistí a je problém například dostat z Indie platby v rupiích.

Dobře víme o všech plánech na ukončení dovozu ruské ropy na začátku roku 2025. Ale to může být pozdě nejen pro Ukrajinu, která statečně bojuje, ale také pro nás. Volby v roce 2024 v USA jsou značně nevyzpytatelné – ochranný americký deštník tu nemusí být navěky a to je jenom jedno z rizik. Teď se rozhoduje, zda ruský režim padne, nebo bude ještě nebezpečnější pro všechny včetně nás.

Musíme omezovat platby za ruskou ropu ihned. Polsko pak například můžeme inspirovat k omezování ruského LPG a Rakousko k omezování dovozu ruského plynu. Německo už se zvládlo dostat na 0% ruské ropy od letošního ledna – přes problémy východoněmeckých rafinérií s tím spojené. Proč nedokážeme my alespoň redukovat ruskou ropu? Že je tam riziko pro cenu? Jaká je cena naší bezpečnosti? Chceme nadále tučně platit teoristům, nebo jejich problémovou ekonomiku poslat konečně ke dnu? Je to tak, teď se rozhoduje i o naší budoucnosti.

Přijďte podpořit další důležitou kapku na cestě k ukončení ruské války proti Ukrajině!

Analýzy, rešerše k tématu na našich stránkách: https://neruskerope.cz