Výpočet zbytečně nakoupené ropy za červenec 2023 a za celý tento rok.

Pro zjednodušení představy o problému s ruskou ropou jsme vypočítali, kolik platíme zbytečně každý měsíc a celý rok 2023.

V neděli 10. září 2023 jsme pořádali shromáždění před Ministerstvem průmyslu a při té příležitosti jsme zveřejnili Prohlášení iniciativy NE ruské ropě.

Zbytečné české platby za ropu do ruského rozpočtu za červenec 2023

Za červenec jsme odebrali z Ruska 426 tisíc tun ropy za zhruba 5,1 miliardy korun (podle databáze STAZO, jak v databázi vyhledávat jsme popsali zde).

Roční minimum odebrané ruské ropy podle dlouhodobého kontraktu s firmou Rosněft je 2,9 milionů tun. Tím pádem měsíční minimum je zhruba 241 tisíc tun a všechna ropa nad toto množství je tedy navíc, když vezmeme v úvahu limity tohoto kontraktu a budeme respektovat, že ČR zatím ekonomicky nechce nést následky totálního přerušení dovozů ruské ropy. Rozdíl je tedy 185 tisíc tun, 43 % z celkového odebraného množství, tedy zhruba 2,2 miliardy korun.

Ruské ropné daně (především MET – Mineral extraction tax) podle dostupných údajů tvoří zhruba 70% exportní ceny. Tím se dostáváme na částku 1,56 miliardy korun zaplacené zbytečně navíc, nevysvětlitelné žádným technickým či strategickým omezením. Je to čistý příjem do ruského válečného rozpočtu.

V úvahu jsme brali také omezení ropovodu TAL. V minulém roce jsme odebrali celkem 7,4 milionů tun, v předpandemickém roce 7,9 milionů tun. Ropovod TAL měl kapacitu zhruba 3 – 4 miliony tun ročně pro ČR a po provozním povolení z července 2022 zhruba 5 milionů tun ročně při použití konzervativního čísla z udávaného rozmezí. 

Pět milionů tun za TAL/IKL a 2,9 milionů tun z Družby celkem tvoří 7,9 milionů tun – tedy maximum roku 2019 a je to tedy zcela dostatečná kapacita i při použití konzervativních počtů.

Zbytečné české platby za ropu do ruského rozpočtu za sedm měsíců roku 2023

Obdobně spočítáme částku za celý dosavadní rok 2023. Za 7 měsíců roku jsme odebrali z Ruska 2,76 milionů tun ropy za zhruba 25 miliard korun (podle databáze STAZO, jak v databázi vyhledávat jsme popsali zde).

Roční minimum odebrané ruské ropy podle dlouhodobého kontraktu s firmou Rosněft je 2,9 milionů tun. Tím pádem za 7 měsíců jsme měli odebrat jen zhruba 1,7 milionů tun ropy. Rozdíl je tedy přes 1 milion tun, 39 % z celkového odebraného množství, tedy zhruba 9,7 miliardy korun.

Ruské ropné daně (především MET – Mineral extraction tax) podle dostupných údajů tvoří zhruba 70% exportní ceny. Tím se dostáváme na částku 6,8 miliardy korun zaplacené zbytečně navíc, nevysvětlitelné žádným technickým či strategickým omezením. Je to čistý příjem do ruského válečného rozpočtu. Za takovou částku se například dá platit třetina celého roku soukromé teroristické armády typu Wagner.